Komentarze rynkowe

Zakres od:
do:
 
 

Komentarz tygodniowy 29 stycznia 2024 roku (2024-01-29)

Za nami raczej leniwy miniony tydzień na rynkach obligacji, jak zresztą cały początek roku. Na polskim rynku akcji z kolei, po bardzo dobrych stopach zwrotu polskich spółek w czwartym kwartale, oczekiwania inwestorów na kontynuację tej tendencji pozostają na wysokim poziomie.
 

Komentarz tygodniowy 22 stycznia 2024 roku (2024-01-22)

Zapoczątkowany w 4Q 2023 roku trend na spadki globalnych rentowności, zdaje się od początku roku zmieniać kierunek. Przyczyną tej sytuacji jest zauważalne pogorszenie się optymizmu co do rychłego i intensywnego początku obniżek stóp przez ECB i FED. Jeszcze niespełna kilka tygodni temu rynkowy konsensus dostrzegał możliwości pierwszych obniżek w 1Q 2024. Aktualnie te oczekiwania przesunęły się dla USA jak i strefy EURO na 2Q 2024.
 

Komentarz tygodniowy 15 stycznia 2024 roku (2024-01-15)

W piątek 5 stycznia opublikowany został zaskakująco niski odczyt inflacji za grudzień. Sprawił on, że dla polskich obligacji skarbowych początek minionego tygodnia był bardzo udany.
 

Komentarz tygodniowy 8 stycznia 2024 roku (2024-01-08)

Pierwszy tydzień nowego roku przyniósł wzrosty cen ropy naftowej, ochłodzenie nastrojów rynkowych oraz wzrost dolara w stosunku do do euro o niemal 1%. Rentowności obligacji niemieckich i amerykańskich urosły o około 15 pb, a rentowności obligacji korporacyjnych, zwłaszcza tych gorzej przez rynek postrzeganych emitentów, urosły nawet o 30 pb.
 

Komentarz tygodniowy 2 stycznia 2024 roku (2024-01-02)

Końcówka ubiegłego bardzo udanego 2023 roku przebiegła w atmosferze spokojnego wzrostowego handlu, co przyczyniło się do nowych historycznych rekordów notowań na kilku rynkach. Systematyczny wzrost notowań indeksu WIG20 przyniósł tegoroczne maksima na poziomie 2 380 pkt. Ostatnie dwa tygodnie grudnia okazały się nad wyraz przychylne dla bazowych rynków obligacji, które w okresie okołoświątecznym kontynuowały swój trend rysowany od dobrych kilku tygodni.
 

Komentarz tygodniowy 18 grudnia 2023 roku (2023-12-18)

W Polsce w minionym tygodniu najistotniejszym wydarzeniem mogącym mieć wpływ na obligacje, był finalny odczyt inflacji CPI. Inflacja CPI w listopadzie wyniosła 6,6% r/r i pozostała na poziomie z października. Główny Urząd Statystyczny zrewidował w górę wstępny szacunek, wskazujący na spadek CPI do 6,5% r/r. Źródłem rewizji był wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych.
 

Komentarz tygodniowy 11 grudnia 2023 roku (2023-12-11)

Do końca roku zostały już tylko trzy tygodnie. Intensywny handel akcjami na giełdzie prawdopodobnie zostanie jeszcze utrzymany tylko przez najbliższe dwa tygodnie. Okres świąteczno-noworoczny statystycznie charakteryzuje się niższą płynnością. Obecnie część inwestorów pozycjonuje swój portfel pod sektory, które w kolejnym roku mogą przynieść wysokie stopy zwrotu. Okres pierwszej połowy grudnia to czas, kiedy pojawia się wiele opracowań rynkowych dotyczących strategii w kontekście 2024 roku.
 

Komentarz tygodniowy 4 grudnia 2023 roku (2023-12-04)

Pierwszy dzień grudnia zaczął się na polskiej giełdzie bardzo silnymi wzrostami. Najbardziej zyskiwał na wartości indeks WIG20, który ustanowił tegoroczne maksimum. Katalizatorem do silnych wzrostów była publikacja wskaźników PMI dla przemysłu europejskiego, które okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych.
 

Komentarz tygodniowy 27 listopada 2023 roku (2023-11-27)

Ubiegły tydzień na globalnych rynkach stopy procentowej był znacznie spokojniejszy niż kilka wcześniejszych. Wiązało się to głównie z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych czwartkowym Świętem Dziękczynienia. Tego dnia rynek amerykański nie brał udziału w obrotach, natomiast piątek charakteryzował się krótszym dniem handlu. W takim otoczeniu i za sprawą publikowanych mieszanych danych makroekonomicznych, tydzień upływał pod znakiem mniejszej zmienności i przyniósł delikatne wzrosty rentowności obligacji skarbowych.
 

Komentarz tygodniowy 20 listopada 2023 roku (2023-11-20)

We wtorek ubiegłego tygodnia miał miejsce odczyt inflacji bazowej CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższy odczyt zaskoczył rynek, co przyczyniło się do globalnego wzrostu cen obligacji. Indeks WIG20 w dniu publikacji wskaźnika inflacji w USA z impetem pokonał poziom tegorocznego maksimum, który wynosił 2200 punktów. W dniu tym wzrost indeksu WIG20 wynosił 4,85%.
 

Komentarz tygodniowy 13 listopada 2023 roku (2023-11-13)

Sezon publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał w pełni. W minionym tygodniu poznaliśmy kolejną porcję wyników spółek, które pozwolą lepiej ocenić perspektywy poszczególnych branż w najbliższych kwartałach. Kompleksowa analiza zaprezentowanych raportów analitycznych pozwoli lepiej pozycjonować się w kolejnych kwartałach. Pozytywny sentyment rynkowy był szczególnie widoczny w segmencie największych spółek. Nie widać na razie rozlania się optymizmu inwestorów na zachowanie najmniejszych spółek zgrupowanych w indeksie sWIG80.
 

Komentarz tygodniowy 6 listopada 2023 roku (2023-11-06)

Za nami krótszy tydzień z punktu widzenia polskiego inwestora, ale dosyć istotny z punktu widzenia danych, które poznaliśmy. Wspomnieć tutaj należy o wyczekiwanej decyzji FED odnośnie stóp procentowych, który zdecydował się pozostawić je na niezmienionym poziomie (co było zgodne z rynkowym konsensusem).
 

Komentarz tygodniowy 30 października 2023 roku (2023-10-30)

Niepewna sytuacja na Bliskim Wschodzie i zwiększone ryzyko eskalacji konfliktu od kilku tygodni wyraźnie wpływają na ceny złota. Od początku października cena kruszcu wzrosła o niemal 200 USD.
 

Komentarz tygodniowy 23 października 2023 roku (2023-10-23)

Polskie obligacje w pierwszej części tygodnia otrzymały impuls wzrostowy dzięki wynikom polskich wyborów parlamentarnych, które umożliwiły opozycji utworzenie większościowego rządu. Przejęcie sterów przez opozycję zmieniło nastawienie do polskich aktywów w oczach globalnych inwestorów i agencji ratingowych. W drugiej części tygodnia polskie papiery skarbowe podążały za negatywnym sentymentem płynącym z rynków rozwiniętych.
 

Komentarz tygodniowy 16 października 2023 roku (2023-10-16)

W minionym tygodniu mocno na wartości zyskiwała polska giełda. Działo się to w otoczeniu nieznacznych zmian głównych indeksów na świecie. Amerykański indeks technologicznych spółek NASDAQ w ciągu tygodnia przecenił się o 0,18%. Niemiecki indeks największych spółek DAX stracił na wartości w analogicznym okresie 0,28%. W tym samym czasie indeks największych polskich spółek WIG20 w ciągu tygodnia wzrósł na wartości o 5,57%. Wzrostowi warszawskiej giełdy towarzyszyło zdecydowane umocnienie polskiej waluty w stosunku do EUR i USD. Tak mocne zachowanie polskich aktywów może świadczyć o pozycjonowaniu się inwestorów zagranicznych na odbywające się wybory parlamentarne w Polsce.
 

Komentarz tygodniowy 9 października 2023 roku (2023-10-09)

Na środowym posiedzeniu RPP jej członkowie podjęli decyzje o obnażeniu stopy referencyjnej o 25 pb do poziomu 5,75%. Ta obniżka była mniejsza niż oczekiwano, co spowodowało wzrost kontraktów FRA i delikatny wzrost krajowej krzywej rentowności. Konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego w czwartek utwierdziła rynek w przekonaniu, że tempo i skala przyszłych obniżek stóp procentowych w Polsce mogą być mniejsze niż zakładano na rynku.
 

Komentarz tygodniowy 2 października 2023 roku (2023-10-02)

Rosnące rentowności amerykańskich obligacji i tym samym kolejny tydzień umacniającego się dolara to główne czynniki, które wpłynęły na obraz rynku surowcowego w ubiegłym tygodniu. Zauważalnie słabo w takim otoczeniu radziły sobie notowania złota. Po kilku tygodniach bez wyraźnego kierunku, obrały bowiem wyraźny kurs na południe.
 

Komentarz tygodniowy 25 września 2023 roku (2023-09-25)

Krajowa waluta w minionym tygodniu przerwała nienajlepszą ostatnio passę, w wyniku której bardzo mocno straciła zarówno wobec euro jak i dolara. Wydaje się, że duży w tym udział Prezesa NBP, który w wywiadzie dla PAP powiedział, że po wrześniowym dostosowaniu (obniżka o 75pb) na kolejne cięcia stóp Rada może się szybko nie zdecydować. Na te słowa dosyć szybko zareagowała złotówka, która zyskała po kilka groszy, zarówno w stosunku do euro jak i dolara.
 

Komentarz tygodniowy 18 września 2023 roku (2023-09-18)

Wbrew oczekiwaniom inwestorów ECB podniósł główną stopę banku centralnego o 25pb do 4,50% i tym samym jest to najwyższy poziom stóp procentowych w strefie euro od sierpnia 2001 roku. W najbliższych tygodniach istotne dla dalszego wzrostu rynku będą napływające dane z gospodarki, które powinny wskazać kierunek, czy walka z inflacją przebiega zgodnie z oczekiwaniami banków centralnych.
 

Komentarz tygodniowy 11 września 2023 roku (2023-09-11)

Po kilku, a może nawet kilkunastu tygodniach względnej stabilizacji, miniony tydzień za sprawą Rady Polityki Pieniężnej i jej zaskakującej decyzji o dużo większej od oczekiwań obniżce stóp procentowych, przyniósł znaczące zmiany rentowności obligacji skarbowych.