Komentarze rynkowe

Zakres od:
do:
 
 

Komentarz tygodniowy 24 października 2022 roku (2022-10-24)

Miniony tydzień to można powiedzieć „Armagedon” na rynku polskich obligacji skarbowych. Rentowności obligacji urosły w ciągu pięciu dni o ok. 100 punktów bazowych, a sam indeks obligacji BondSpot stracił prawie 3,5%. Była to najgorsza tygodniowa stopa zwrotu na tym rynku od przeszło dwóch lat.
 

Komentarz tygodniowy 17 października 2022 roku (2022-10-17)

Trend wzrostowy rentowności na rynkach globalnych, w tym w Polsce, utrzymał się również na początku minionego tygodnia. Towarzyszyły temu także przeceny na rynkach akcyjnych, umacniający się dolar i spadające ceny złota.
 

Komentarz tygodniowy 10 października 2022 roku (2022-10-10)

Brak napływów do funduszy, niepewność dotycząca reformy stawek WIBOR oraz spadająca nadpłynność sektora bankowego. Wszystko to cały czas przekłada się na presję sprzedażową obligacji zmiennokuponowych.
 

Komentarz tygodniowy 3 października 2022 roku (2022-10-03)

Na krajowym podwórku sytuacja w dużym stopniu pokrywała się z tą obserwowaną za granicą. Sytuacja na rynkach bazowych, interwencja Banku Anglii, awersja do ryzyka czy też eskalacja wojny za naszą granicą wyznaczały kierunek dla rentowności krajowego długu skarbowego, który w zasadzie poruszał się tylko w jedną stronę.
 

Komentarz tygodniowy 26 września 2022 roku (2022-09-26)

Za nami kolejny tydzień, w którym banki centralne zaprezentowały rynkowi swoją determinację w walce z inflacją i zgodnie podnosiły stopy procentowe. Z kolei umocnienie dolara oraz rosnące realne stopy procentowe sprawiają, że większe przeceny obserwować można na rynkach metali szlachetnych.
 

Komentarz tygodniowy 19 września 2022 roku (2022-09-19)

Inflacja za oceanem zaczęła hamować, a głównym tego powodem były spadające ceny benzyny. Ceny usług i dóbr niepowiązanych z energią elektryczną i żywnością wzrosły, natomiast bardziej niż rynek oczekiwał. Jest wielce prawdopodobne, że jeszcze nie zobaczyliśmy szczytu dla tych danych.
 

Komentarz tygodniowy 12 września 2022 roku (2022-09-12)

Rada Polityki Pieniężnej podniosła na środowym posiedzeniu stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 6.75%, co było zgodne z oczekiwaniem analityków i inwestorów. Rynek wycenia jeszcze jedną, góra dwie podwyżki i na poziomie 7.25% koniec cyklu podwyżek, co jest spójne z tym, co większość członków RPP przewiduje. Wspiera to wyceny obligacji, zwłaszcza tych najkrótszych.
 

Komentarz tygodniowy 5 września 2022 roku (2022-09-05)

Obawy związane z kolejnymi, zdecydowanymi podwyżkami stóp przez FED, kolejne lockdowny w Chinach, czy ceny energii w Niemczech i Francji rodzące duże obawy o kryzys energetyczny w Europie, pogłębiły przecenę światowych obligacji.
 

Komentarz tygodniowy 29 sierpnia 2022 roku (2022-08-29)

Ceny energii w Niemczech, ale także we Francji wyrażane kontraktami terminowymi osiągają już abstrakcyjne poziomy, kilkukrotnie przekraczając średnie za ostatnie kilka lat. Niecodzienny, można nawet powiedzieć bezprecedensowy wzrost kosztów energii, z pewnością odbije się negatywnie na odczytach inflacji i finansach społeczeństwa w kolejnych miesiącach.
 

Komentarz tygodniowy 22 sierpnia 2022 roku (2022-08-22)

W obliczu silnego dolara widzimy słabość naszej złotówki oraz innych walut z regionu, które były jednymi z najsłabiej performujących w minionym tygodniu względem amerykańskiej waluty. Właściwie można powiedzieć, że złotówka, która przez kilka ostatnich tygodni względnie sobie radziła i sukcesywnie, małymi krokami zyskiwała w stosunku do dolara i euro, w minionym tygodniu bardzo dużą część z tych mozolnie odrabianych strat wymazała.
 

Komentarz tygodniowy 17 sierpnia 2022 roku (2022-08-17)

Kolejny tydzień na rynkach akcyjnych za nami i jak się okazuje był to kolejny tydzień wzrostowy. Na rynku wciąż widoczna jest poprawa nastrojów, zmienia się jedynie jej tempo. W minionym tygodniu pierwszoplanową rolę odegrał wyczekiwany przez inwestorów odczyt inflacji CPI w USA.
 

Komentarz tygodniowy 8 sierpnia 2022 roku (2022-08-08)

Poprawa nastrojów na rynkach światowych w minionym tygodniu była kontynuowana, aczkolwiek tempo tych wzrostów znacząco wyhamowało. Co więcej, nie wszystkie rynki w tej kontynuacji wzrostów uczestniczyły. Niechlubnym przykładem był nasz rodzimy parkiet, którego główny indeks WIG spadł o ok. 2%, w dużej mierze za sprawą największych spółek, które w trakcie tygodnia przeceniły się ok. 4%.
 

Komentarz tygodniowy 1 sierpnia 2022 roku (2022-08-01)

Miniony tydzień to kolejny dobry okres dla posiadaczy obligacji. Wzrosty cen z poprzednich tygodni były kontynuowane i mimo dużej podaży obligacji w postaci przetargu organizowanego przez Ministerstwo Finansów, rentowności dziesięcioletnich papierów spadły do poziomów z połowy kwietnia.
 

Komentarz rynkowy 26 lipca 2022 roku (2022-07-26)

Komentarz odnoszący się do wyników funduszy dłużnych przygotowany przez Departament Zarządzania Aktywami Alior TFI S.A.
 

Komentarz tygodniowy 25 lipca 2022 roku (2022-07-25)

Po relatywnie spokojnych pierwszych dwóch tygodniach wakacyjnych rynek obligacji nabrał zdecydowanego przyspieszenia. Indeks obligacji skarbowych bondspot urósł w jego trakcie o ok 2.7%, co jest jednym z najlepszych tygodniowych wyników w historii notowań indeksu.
 

Komentarz tygodniowy 18 lipca 2022 roku (2022-07-18)

Widmo zbliżającej się recesji w dalszym ciągu wyznacza kierunek notowań głównych indeksów giełdowych. Dokładając do tego sytuację w Chinach, które toczą walkę z kolejną falą pandemii i w których lockdown przełożył się na spowolnienie gospodarcze oraz ichniejsze problemy z rynkiem nieruchomości, globalna sytuacja na rynkach akcyjnych nie prezentuje się zbyt dobrze a dalsze perspektywy, przynajmniej na razie, nie rysują się w przyjaznych barwach.
 

Komentarz tygodniowy 11 lipca 2022 roku (2022-07-11)

50 punktów bazowych wyniosła ostatnia podwyżka głównej stopy procentowej. Po tej podwyżce dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej obecna wysokość stopy procentowej w Polsce to 6,5%. Była to dziesiąta podwyżka w tym cyklu, który jest najdłuższym (liczba podwyżek) i największym (skala podwyżek) w historii.
 

Komentarz tygodniowy 4 lipca 2022 roku (2022-07-04)

Obecny rok jest dla akcji równie trudny jak dla obligacji. Sektorem, który zdecydowanie się wyróżnił negatywnie w minionym tygodniu był sektor bankowy. Akcje banków przyspieszyły spadki po uprawdopodobnieniu się wakacji kredytowych, po tym jak w czwartek senat przegłosował rządową propozycję. Pomoc kredytobiorcom odbędzie się w pewnym sensie kosztem marżowości banków w najbliższych miesiącach, stąd to rynkowe dostosowanie ich wycen.
 

Komentarz tygodniowy 27 czerwca 2022 roku (2022-06-27)

Ogromnej zmienności na rynkach dłużnych tym razem towarzyszyła niska zmienność na rynkach papierów udziałowych. Gdyby nie zdecydowane piątkowe wzrosty cen za oceanem, można by miniony tydzień określić nawet jako nudny. Indeksy akcyjne po raz kolejny testowały tegoroczne minima i jak na razie wygląda na to, że zabrakło pary, aby je przebić i kontynuować spadki. Rynek wydaje się być mocno wyprzedany i stąd pewnie to techniczne odreagowanie z jakim mamy do czynienia.
 

Komentarz tygodniowy 20 czerwca 2022 roku (2022-06-20)

Wyższy od oczekiwań inwestorów odczyt inflacji w USA opublikowany w piątek, 10 czerwca, popsuł sentyment na rynkach dłużnych. Uczestnicy rynku podejrzewając większej niż wcześniej sądzono reakcji FED na środowym posiedzeniu, wyprzedawali zarówno obligacje na rynkach bazowych, jak i instrumenty uważane za bardziej ryzykowne, a więc obligacje korporacyjne i obligacje krajów rozwijających się.